Havacılık sektörüne yönelik çoklu uygulamalar için kablosuz matkap: XPB

Havacılık sektörüne yönelik çoklu uygulamalar için kablosuz matkap: XPB


Desoutter havacılık sektörü için, çeşitli delme ve montaj işlemlerinde çok fonksiyonlu kullanılabilecek yenilikçi kablosuz matkap geliştirdi. XPB’nin avantajları, çok sayıda zorlu manuel iş adımlarının ustalıkla yapılmasını gerektiren, aynı zamanda yüksek kalite ve takip edilebilirlik isteyen durumlarda ön plana çıkıyor.
 

Akıllı XPB modelini havacılık sektöründeki zorlu faaliyetler için geliştirdiklerini belirten Desoutter Almanya Ürün Müdürü Lukas Kois, “Bu ürünler, modüler tasarımları ve sundukları geniş adaptif başlık yelpazeleri sayesinde delme, havşa açma, raybalama, çapak giderme veya geçici bağlantı elemanlarının montajı gibi pek çok uygulama için kullanılabilir. Bu sayede sıradan bir matkaptan çok daha fazlası olmayı başarıyor. XPB, benzersiz bir el aleti!” diye bahsediyor.

XPB farklı uç seçenekleriyle, güçlü ve hassas hızlı değişim sistemi ve basit fonksiyon değişimlerine olanak sağlıyor. RFID ile uç saptama, uygulamaya özgü matkap programlamasına entegredir. Bu uçlar program tarafından tanımlanır ve matkap her bir uçta yüklü olan aktarıcılar sayesinde uygun bir şekilde yapılandırılır. Matkap eklentileri, bilhassa sert veya çok katmanlı malzemeler için standart delme uçlarından, CFRP uygulamaları için ofset delme başlıkları ve hidrolik kontrollü çözümlere kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. Buna ek olarak, kullanıcılar geçici bağlantı elemanlarının montajı ve Hi-Lok vida bağlantıları için programlara erişebilmektedir.

 

Basınçlı havalı matkaplara kıyasla çok daha uyarlanabilir

XPB kablo veya boru gerektirmez ve 420 watt’lık (W) maksimum güç çıkışına sahiptir. Bu sayede, havacılık sektöründe yaygın şekilde kullanılan basınçlı havayla çalışan matkapların yerini alma potansiyeline sahiptir. Lukas Kois, “Bu matkap ile, çalışanlar iş ortamında çok yönlü bir şekilde çalışabilir ve basınçlı hava hortumları yüzünden hareket kısıtlamaları yaşamazlar” diyerek önemli bir noktaya vurgu yapıyor. Buna ek olarak, borulardan kaynaklanabilecek takılıp düşme tehlikeleri de ortadan kalkar. Kullanıcılar, ses seviyesinin düşüklüğünden de oldukça memnun kalacak. Yalnızca tek bir motor sayesinde, pek çok uygulama, çeşitli ek parçaların kombinasyonuyla gerçekleştirilebiliyor. Kois, “Dakikada 18.500 devre varan hızlarla, havacılık sektöründeki tüm alanlar ve malzemelerde tek bir matkap ile hizmet verebiliyoruz” diye sözlerine ekliyor. Kois, “Önemli bir diğer avantaj ise, basınçlı havayla çalışan matkaplardan farklı olarak, yük ile birlikte hız düşmüyor, sürekli olarak sabit kalıyor” diyor. Hız, sınırlar içerisinde iki adımla rahatlıkla programlanabiliyor.

 

Üst düzey kalite ve proses güvenliği

“İstenilen hıza iki aşamalı akıllı başlatma düğmesiyle geçiş yapılabiliyor. Bu özellik, çok katmanlı malzemeler için özellikle idealdir”. İlk aşamada, kullanıcı yüksek bir hızla başlayıp, proses içerisinde hızı düşürebilir ya da düşük hızla başlayıp sonra hızlanabilir. Tork da uygulamaya ve malzemeye göre belirlenebilir. “Bu, kullanıcıların ciddi derece daha yüksek kalite ve proses güvenilirliğine ulaşmasını sağlıyor.”

XPB’nin iki beyaz LED ışığı iş alanını aydınlatır ve uygulama alanının iyi bir şekilde görülmesini sağlar. İki LED sayesinde, çalışmayı yürüten kişi iş adımlarının düzgün bir şekilde yapılıp (yeşil LED) yapılmadığına (kırmızı LED) ilişkin geri bildirim alabilir.

Böylece, matkap yanıp sönen veya sürekli yanan ışıkla bir montaj işlemi adımı için gereken sürenin aşıldığını ya da sıkıştırma basıncının doğru olduğunu işaret edebilir. Uyarılar, yanıp sönen LED ışıklarıyla iletilir, hatalar ve mesajlar ise ekranda görüntülenir (XPB Advanced modeli ve üzerinde). Buna ek olarak, kullanıcı istediği parametreleri kolayca seçebilir.

 

Ergonomik ve güvenli

Akıllı matkap, temel olarak havacılık sektörünün standartlarındaki yüksek kalite 7075 alüminyumdan üretilmektedir. Gövde hafiftir ve bakımının kolay olması için optimize edilmiştir. Lukas Kois, “Çalışanlara mükemmel bir dengeye sahip, ergonomik tutuş sağlayan, ses seviyesi düşük ve batarya takılı değilken başlık dahil yalnızca 1.200 gram ağırlığında bir ürün sunuyoruz” diye ekliyor ve “Buna ek olarak, el aletinin yanında yer alan ufak kanatlar muhteşem bir delme pozisyonu yakalanmasını sağlıyor. Tabanca şeklindeki tutamak, sıkıştırma kuvvetinin ve delme ağızlarının aynı eksende olmasını sağlıyor” diye vurguluyor.

Bu yenilikçi matkap Desoutter’in standart yüksek performans bataryalarıyla çalışmaktadır. Daha yüksek erişilebilirlik ve denge için iki farklı batarya konumu seçilebilir. 18 ve 36 volt (V) yeniden şarj edilebilir bataryaların yanı sıra, 2,1 ve 4,2 amper saat (Ah) kapasiteli 18 V bataryalar da mevcuttur. Desoutter’e göre, nispeten yeniden şarj edilebilir küçük bataryalar 250 delme veya montaj döngüsüne yeterken, 4,2-Ah yeniden şarj edilebilir bataryalar şarj başına 500 döngü ömre sahiptir. Bu değerler 10 mm kalınlığındaki alüminyum ve 4,1 mm çapındaki delme uçlarına göredir. Bu batarya, diğer tüm Desoutter ürünleriyle uyumludur.

 

Üç farklı seçenek imkanı

Desoutter, delme ve montaj makinelerini üç fraklı seçenek halinde sunmaktadır. Bu versiyonlar gereksinimler, uygulama genişliği ve kalite kontrol gibi gerekliliklere göre seçilebilir: XPB, delme somunuyla donatılmıştır. XPD Advanced ekrana, LED geri bildirimine ve döngü sayacına sahiptir, altı farklı parametre setini saklayabilmekte ve delme kavisleri oluşturma imkanı sunmaktadır. Son olarak, XPB Modüler ile, hızlı değiştirme sistemi sayesinde hangi başlıkların değiştirilebileceğine ilişkin bir fonksiyon el aletine entegre edilmiştir. Başlıklar, uygulamaya göre tek tek ayarlanabilir.

 

Özel uygulama: Geçici bağlantı elemanlarının montajı

Desoutter Almanya Ürün Müdürü Lukas Kois, “Tıpkı delme gibi, geçici bağlantı elemanlarının montajı da hassasiyet ve verimlilik alanlarında yüksek taleplerle ön plana çıkıyor. Bu talepleri kontrollü Cp / Cpk değerlerinin yanı sıra tam olarak gereken hızı ve torku yazılım üzerinden kolayca belirleme imkanıyla yerine getiriyoruz”. Normalde her bir geçici bağlantı elemanlarının ucu için tam olarak bir hız ve bir tork tanımlanır; bu işlem için hava aracı üreticilerinin basınçlı havayla çalışan çok sayıda el aleti kullanması gerekmektedir. “XPB ile, çok sayıda uygulama için yalnızca bir ürüne ihtiyacınız olacak” diyor.

Kullanıcı, gerçekleştirilen montaj adımlarının sayısını tutan isteğe bağlı döngü sayacı sayesinde, geçici bağlantı elemanlarının yüzde 100’ünün tam olarak yerleştirildiğinden emin olabilir. Bu, tüm Hi-Lok bağlantıları için de geçerlidir. Desoutter XPB, siz montaj hattını görmeseniz bile, tüm bağlantıların kontrollerini sağlamak için uygun stratejilere sahiptir.

 

Akıllı fabrikalara uyumludur

Desoutter, XPB matkabının ve uçlarının yapılandırılabilmesi için kullanıcılara ücretsiz XPB-Config yazılımı sunmaktadır. Bu yazılım, verilere ve delme kavislerine erişim de sunmaktadır. Cihazların açık mimarisi, bu ürünlerin de Endüstri 4.0 üretim ortamlarına entegre edilebilmesini mümkün kılıyor.

Modüler XPB sistemi çok sayıda uygulamayı kapsadığından, yalnızca yatırım maliyetlerini azaltmakla kalmaz, cihazların kalibrasyon ve bakım masraflarını da azaltır. Bu, basınçlı havayla çalışan ve uçları değiştirilemeyen cihazlara kıyasla, çok daha az sayıda makineye ihtiyaç duyulması sayesindedir. Tüm delme ve montaj işlemlerini kapsayan döngü sayacı, kullanıcıya kesim araçlarının bakım aralıkları ve duruş zamanları hakkında tam kontrol sağlar. Daha iyi kalite kontrol ve fırçasız olması sayesinde daha az bakım gerektiren motoru ile zaman kaybının azalması da toplam işletim maliyetlerini azaltmaktadır.

 

Desoutter XPB kablosuz matkap hava aracı üretimi için özel olarak geliştirilmiştir. Kablo veya boru gerektirmemesi bakımından basınçlı havayla çalışan matkaplara kıyasla büyük avantaja sahiptir. (Görsel: Desoutter)

XPB, RFID çipleriyle donatılmış çeşitli uçlarla kullanılabilir, bu sayede hava aracı üretimindeki pek çok farklı işlevi gerçekleştirebilir. (Görsel: Desoutter)

Desoutter'in 360° açılı uca ahip yenilikçi matkabı, normal matkaplarla ulaşılamayacak yerlere erişmek için de kullanılabilir. (Görsel: Desoutter)

Cart

Sepetiniz

Parça kaldırıldı Geri al